18.10.2008 Vzpomínková slavnost u příležítosti znovuobnovení pomníku v Mančicích

Sobotní odpoledne 18. října se pro občany z Mančic, stal slavnostní událostí. Zásluhou několika zdejších občanů a SDH Mančice jsme zde vzpomínkovou slavností odhalili znovuobnovený pomník padlým v I. světové válce, který vážně poškodili vandalové, když se pokoušeli odcizit z pomníku pískovcového lva.

Vzpomínkovou slavnost zahájil zahráním několika skladeb Velký dechový orchestr Kolín, jehož zřizovatelem je za významné pomoci Středočeského kraje Obec Dolní Chvatliny. Poté pokračovala krátkým přivítáním přítomných občanů, kterých se zde sešlo více než 120, starostou Obecního úřadu v Dolních Chvatlinách Františkem Protivou. Ten také poděkoval všem, kteří se jakoukoliv pomocí podíleli na obnově tohoto pomníkul. Poté slovo převzal moderátor farnosti Uhlířské Janovice důstojný pan P.Mgr. Josef Nerad, který v bohoslužbě Slova pomník znovuvysvětil. Ve svém krátkém rozjímání vzpomenul obětí obou světových válek. Připomenul touhu obyčejných lidí po pokojném životě a přátelství mezi sebou. Stavbou těchto pomníků zanechávali dalším generacím nejen vzpomínku na své spoluobčany, kteří v těchto zbytečných válkách položili své životy, ale aby se staly připomínkou krutosti a utrpení, které sebou války přinášejí. Varoval před lhostejností k násilí a zmínil se i o nebezpečí plynoucí v dnešní době z džihádu.

Další částí slavnostního znovuobnovení pomníku bylo položení věnce k pomníku padlým členy našeho sboru přednes státní hymny. Poté slavnostní část zakončil krátký průvod obcí, ke kterému zahrál do pochodu Velký dechový orchestr Kolín, vedený Vladimírem Zemanem. Za ním za státní vlajkou ČR šli naši členové ,kteří po celou dobu slavnostního aktu stáli u pomníku čestnou stráž a také provedli samotné odhalení pomníku. Několik skladeb poté slavnostní část zakončilo.

Odpoledne dále pokračovalo Posezením s malou dechovkou VDO Kolín v obecní klubovně v Mančicích. Členové tohoto souboru zahráli přitomným nejen k poslechu, ale i k tanci. Spoustu hezkých písniček zazpívali Lenka Synková st., Jiří Košťál a Karel Brtek. Všichni hosté obdrželi od mančických hostitelů malé občerstvení. Slavnostní den pak byl zakončen večerní taneční zábavou, na které zahrála taneční skupina UNIKÁT.

Fotogalerie:

zde klikni