2.-3. 6.2013 5. a 6.výjezd Povodeň Svojšice, Bošice, Kolín - Sendražice

Po několika minutách odpočinku po čerpání a záchraně osob jsme v 16:55 vyjeli na další výjezd a to do obce Svojšice, kde se již přes silnici začal přelévat rybník a byl zaplaven sklep zámku. Na místě jsme nasadili zapůjčené plovoucí čerpadlo a druhé čerpadlo jednotky HZS, která se po několika minutách dostavila také na místo zásahu. Proběhla zde záchrana osob ve spolupráci s SDH Kostelec nad Černými lesy a HZS z objektu mlýna, kde se nacházelo několik starších osob, které jsme po improvizované lávce museli přenést na zádech do přistaveného vozidla k dopravě do bezpečí. Zásah probíhal i v obci Bošice, kde jsme pomocí motorového rozbrusu v součinnosti s HZS odřezali zábradlí mostku. Velitelem HZS bylo rozhodnuto o evakuaci cca 110 pacientů z objektu zámku s personálem do bývalé školy a několika osob z přilehlých domů. Po ukončení evakuace jsme na místě setrvali na dohled a čerpání s jednotkou z Kostelce a čerpali sklep zámku. V ranních hodinách bylo rozhodnuto o evakuaci členů jednotek a vybavení z objektu zámku kvůli zhoršení stavu hráze rybníku. Ve 4 hodiny ráno byl na místo povolán bagr k proražení části zaseknutého stavidla, k pročištění koryta a vpu;sti, čímž se zvýšil průtok a začala se snižovat hladina. Jednotka na místě setrvala s Policií ČR na hlídání evakuované zóny. Později došlo k čištění koryta potoku, na místě jsme zasahovali až do 21:27.
V průběhu dne byla jednotka povolána do Sendražic k čerpání vody.
Doba zásahu V Toušicích, Libodřicích, Sendražicích, Bošicích a Svojšicích trvala 34 hodin.
09.02.2014 18:34:29