2.6. 2013 3. a 4. výjezd Povodeň Toušice - záchrana osob a povodeň Libodřice

DSCN0776.JPG
Začátek měsíce června nám do naší republiky přinesl povodně, nevyhnuli se ani nám a našemu okolí. V neděli 2.6. 2013 v 11 hodin a 20 minut se rozezněly mobilní telefony členů výjezdové jednotky a operační středisko hasičského záchranného sboru Kolín nás vyslalo do obce Svojšice na záchranu osob a zvířat ze zaplaveného domu. Po 5 minutách vyjelo první družstvo o síle 1+5 s cisternou a za ním druhé družstvo o síle 1+3, další dva členové osobními vozy vyrazili za námi. Po příjezdu do Svojšic jsme zjistili, že se jedná o špatně hlášené místo události. Zaplavený dům se měl nacházet v obci Toušice, kam jsme okamžitě vyrazili. Na místě bylo průzkumem zjištěno, že je zaplavena část obce od zastávky až k areálu zemědělského družstva a osoby k záchraně se nachází v zaplavené části. Na místě jsme převzali velení nad místními hasičskými jednotkami z Toušic a Mlékovic, spolupráce zde probíhala i s Policií ČR a zdravotní záchrannou službou. Po průzkumu bylo rozhodnuto vyslat záchranné družstvo vybavené lany k domu. Družstvo překonávalo celou cestu hladinu vody o výšce přes 1,7m. V objektu se nacházely dvě dospělé osoby a jedno dítě. Tyto osoby jsme evakuovali pomocí člunu. Za několik minut, kdy probíhala záchrana, se voda zvedla o dalších cca 30 centimetrů. Po nebezpečné záchraně osob přes zatopenou oblast, kde byly různé proudy, jsme se rozdělili na dvě družstva. První družstvo bylo vysláno do obce Libodřice na čerpání sklepa v Bauerově vile, k pročištění koryta potoka a zakončení zásahu proběhlo čerpáním zaplaveného sklepa rodinného domu. Druhé družstvo, které předávalo v Toušicích před odjezdem starostce místo zásahu, zjistilo informaci, že v okolních zaplavených objektech se nachází další občané. Průzkumem přes zahrady objektů byly zjištěny celkem 4 osoby a 3 psi v ohrožení. Přední částí po silnici záchrana nebyla již možná. Museli jsme zvolit cestu přes zahrady domů, kde jsme museli odstranit několik plotů. Nejhorší bylo evakuovat zvířata. Nedošlo však k žádnému nechtěnému pokousání od psů, které jsme při plavání v proudu vody museli nadzvedávat. Po ukončení zásahu jsme se přesunuli do Libodřic, kde jsme pomohli druhému družstvu. Mokří a špinaví po koupeli ve studené bahnité vodě jsme se vrátili v 16 hodin na základnu, kde jsme se převlékli do suchého a připravili vybavení a techniku na další možný výjezd.
09.02.2014 18:31:21